Bankacılık Sektöründe Bir Açık Kaynak Başarı Öyküsü: Ziraat Katılım Bankası A.Ş.
Ziraat Katılım Bankası tüm istemcileriyle Pardus ve açık kaynak dönüşümünü tamamlayan ilk finans kuruluşu oldu.

Devamını oku...

HAVELSAN EKSPRES ile HACKATHON

Havelsan Express ile 16-20 Mayıs tarihlerinde rayların üzerinde 26 saat süren HACKATHON gerçekleşti.

Ankara’dan 16 Mayıs’ta yaklaşık 105 kişiyle 27 takımdan oluşan ve 5 jüri üyesi eşliğinde yola çıkan HAVELSAN Express’i yola çıktı. Express 6 yataklı, 2 yemekli ve 1 toplantı vagonuna sahip. Havelsan Hackathon Expressi Türkiye’de ilk defa 3 şehiri yol güzergahında barındıran ve hareket halinde iken 105 kişinin bilgi ve fikir ürettiği bir Express.  

Devamını oku...

Yarışma Hakkında
Pardus Gönüllüleri Topluluk Portalı Yarışmaları kapsamında Pardus 21 Arka Plan Tasarım Yarışması düzenlenmektedir.

TÜBİTAK ULAKBİM Pardus Projesi ve Pardus Gönüllüleri Topluluk Portalı işbirliği ile düzenlenen Pardus 21 Arka Plan Tasarım Yarışması, açık kaynak kodlu yazılımlara ilgi duyan, Pardus 21’i merak eden, Pardus’a katkı sağlamak isteyen tüm gönüllülerimizin katılımına açık olacaktır. Yarışmada Pardus 21’in en son sürümü üzerinde arka plan tasarımı yapılacaktır. Pardus 21 ana teması olan Dolunay temasına sadık kalınarak tasarlanması beklenen arka plan tasarımları, belirlenen teknik kriterlere uygun olarak talep.pardus.org.tr adresine yüklenecektir. Katılımcılardan, öncelikle bir son kullanıcı olarak Pardus işletim sisteminin görünümü adına öneriler sunmaları ve arka plan tasarımı geliştirmeleri istenmektedir.

Başvuru Koşulları
Yarışma kapsamında geliştirilen arka plan tasarımları talep.pardus.org.tr adresine giriş yapılarak teslim edilecektir. Katılımcılar yarışma için belirtilen son tarihe kadar talep.pardus.org.tr adresinden talep girişi yapmak zorundadır. Yarışmaya katılım bireysel olarak gerçekleştirilecektir. Yarışma kapsamında en fazla 5 tasarım gönderilebilecektir.

Devamını oku...

 

14 Mart  saat 20:30'da 

Açık Kaynak Teknolojier konulu canlı yayında HAVELSANTV'de

Tolga Özbek moderatörlüğünde 
Açık Kaynak Uygulama Geliştirme Takım Lideri Ali Orhun AKKİRMAN ve Yazılım Mühendisi Duygu ÖLMEZ

Devamını oku...

Antalya Bilim Şenliği büyük bir ilgi ile 31 Mart'ta 2 Nisan Kepez Belediyesi iş birliğiyle Her yaştan bilim meraklısını bir araya getiren Akdeniz'in ilk ve tek bilim festivali #BilimFest yapıldı.

TÜBİTAK ULAKBİM ekibinden Şenol ALDIBAS tüm Pardus gönüllüleriyle birlikte rüzgar gibi esti!

Devamını oku...

T.C. Strateji ve Bütçe Başkanlığı’ndan sonra Pardus Yazılım Merkezi’nin Kurumsal sürümü AFAD’da da kullanıma açıldı.

Bu yazılım sayesinde kullanıcılara kuruma özel uygulamalar kolaylıkla ulaştırılabiliyor. Pardus dönüşümünü öncü olarak tamamlayan kurumlarımızdan AFAD, uzun zamandır Pardus ve bileşenlerini kurum içerisinde kullanıyor.

AFAD’ın (T.C. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) kurumsal ihtiyaçlarına çözüm olarak entegrasyon ve özelleştirmeler ile geliştirilmiş, kurum içi özel uygulama ve donanım sürücüleri bulunuyor. Kurum çalışanlarının tüm bu uygulamalara ve Pardus Yazılım Merkezi’ne doğrudan erişebilecekleri şekilde geliştirilen Pardus Yazılım Merkezi Kurumsal Sürümü ile artık bu uygulama araçlara doğrudan erişebilmeleri mümkün.

Devamını oku...

Pardus 21.0 XFCE (64-bit)

Sistem gereksinimleri: 1024MB+ RAM, 8GB+ disk alanı, en az 1024×768 çözünürlüğü destekleyebilen grafik işlemci, 64-bit destekli 1.0GHz+ işlemci.

Devamını oku...

   Bu kitap ile Pardus İşletim Sisteminin siyah bir ekranda komutlar yazılarak kullanılan bir işletim sistemi olmadığını görecek ve her şeyin grafik ortamda fare tıklamaları ile gerçekleştirildiğini okuyacak, aynı zamanda uygulamaların ayarlarının nereden ve nasıl yapıldığının detaylarını bulabileceksiniz.
Aynı zamanda kurumsal bir ortamda Pardus istemcilerinizi nasıl yönetebileceğinize dair uygulamaların kurulum ve ayarları hakkında bilgi alabileceksiniz.
Ek olarak Pardus Dönüşüm Projesi gerçekleştirmek isteyenler için bir proje yönetim örneği de bulunmaktadır.
Kolaylık yerine özgürlüğü tercih edin ve Pardus kullanın!

Devamını oku...

Nesli tükendiği düşünülen Anadolu parsının, Şırnak Cudi Dağı eteklerinde varlığını sürdürdüğünü ortaya çıkaran 3 fotoğraf elde edildi.Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü 3’üncü Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Şırnak Şube Müdürlüğü yürütücülüğü ve Ekoiz Çevre Danışmanlık firması yükleniciliğinde yürütülen ve Şırnak ilinin biyoçeşitlilik araştırması kapsamında kurulan fotokapanlarla, soyu tükendiği düşünülen Anadolu parsına ait üç fotoğraf elde edildi.

Devamını oku...