Pardus için Türk Telekom, Netaş ve TÜBİTAK ULAKBİM güçlerini birleştirdi.

 


Türkiye’nin teknoloji öncülerinden önemli iş birliği

 Türk Telekom, Netaş ve TÜBİTAK ULAKBİM, yerli ve milli çözümlerin yaygınlaştırılması için güçlerini birleştirdi. Türk Telekom’un liderliğinde hayata geçen proje kapsamında Türkiye’nin ilk ve tek yerli bütünleşik donanım ve işletim sistemi çözümü oluşturuldu. Sertifikasyon ve uyumluluk süreci başarıyla tamamlanan bu çalışma ile işletmelerin ihtiyaç duyduğu kurumsal çözümler için dışa bağımlılığın azaltılması hedefleniyor.

Devamını oku...
Pardus eğitimlerine bir yenisi eklendi!!!

    Yerli işletim sistemimiz olan Pardus'un kullanımında sizlere yardımcı olacak degerli kaynakların sayıları artmakta. Tübitak ULAKBİM'in Türk Telekom ile yapmış olduğu anlaşma sonucu Pardus Geliştirici Ekibinin hazırladığı 12 senaryodan oluşan Pardus İşletim Sistemi ve GNU-Linux Sistem Yönetimi Kursu 

https://bulutbilisimciler.com/courses/pardus

adresinde yayınlandı.

Devamını oku...

Bankacılık Sektöründe Bir Açık Kaynak Başarı Öyküsü: Ziraat Katılım Bankası A.Ş.
Ziraat Katılım Bankası tüm istemcileriyle Pardus ve açık kaynak dönüşümünü tamamlayan ilk finans kuruluşu oldu.

Devamını oku...

HAVELSAN EKSPRES ile HACKATHON

Havelsan Express ile 16-20 Mayıs tarihlerinde rayların üzerinde 26 saat süren HACKATHON gerçekleşti.

Ankara’dan 16 Mayıs’ta yaklaşık 105 kişiyle 27 takımdan oluşan ve 5 jüri üyesi eşliğinde yola çıkan HAVELSAN Express’i yola çıktı. Express 6 yataklı, 2 yemekli ve 1 toplantı vagonuna sahip. Havelsan Hackathon Expressi Türkiye’de ilk defa 3 şehiri yol güzergahında barındıran ve hareket halinde iken 105 kişinin bilgi ve fikir ürettiği bir Express.  

Devamını oku...

Yarışma Hakkında
Pardus Gönüllüleri Topluluk Portalı Yarışmaları kapsamında Pardus 21 Arka Plan Tasarım Yarışması düzenlenmektedir.

TÜBİTAK ULAKBİM Pardus Projesi ve Pardus Gönüllüleri Topluluk Portalı işbirliği ile düzenlenen Pardus 21 Arka Plan Tasarım Yarışması, açık kaynak kodlu yazılımlara ilgi duyan, Pardus 21’i merak eden, Pardus’a katkı sağlamak isteyen tüm gönüllülerimizin katılımına açık olacaktır. Yarışmada Pardus 21’in en son sürümü üzerinde arka plan tasarımı yapılacaktır. Pardus 21 ana teması olan Dolunay temasına sadık kalınarak tasarlanması beklenen arka plan tasarımları, belirlenen teknik kriterlere uygun olarak talep.pardus.org.tr adresine yüklenecektir. Katılımcılardan, öncelikle bir son kullanıcı olarak Pardus işletim sisteminin görünümü adına öneriler sunmaları ve arka plan tasarımı geliştirmeleri istenmektedir.

Başvuru Koşulları
Yarışma kapsamında geliştirilen arka plan tasarımları talep.pardus.org.tr adresine giriş yapılarak teslim edilecektir. Katılımcılar yarışma için belirtilen son tarihe kadar talep.pardus.org.tr adresinden talep girişi yapmak zorundadır. Yarışmaya katılım bireysel olarak gerçekleştirilecektir. Yarışma kapsamında en fazla 5 tasarım gönderilebilecektir.

Devamını oku...

 

14 Mart  saat 20:30'da 

Açık Kaynak Teknolojier konulu canlı yayında HAVELSANTV'de

Tolga Özbek moderatörlüğünde 
Açık Kaynak Uygulama Geliştirme Takım Lideri Ali Orhun AKKİRMAN ve Yazılım Mühendisi Duygu ÖLMEZ

Devamını oku...

Antalya Bilim Şenliği büyük bir ilgi ile 31 Mart'ta 2 Nisan Kepez Belediyesi iş birliğiyle Her yaştan bilim meraklısını bir araya getiren Akdeniz'in ilk ve tek bilim festivali #BilimFest yapıldı.

TÜBİTAK ULAKBİM ekibinden Şenol ALDIBAS tüm Pardus gönüllüleriyle birlikte rüzgar gibi esti!

Devamını oku...

T.C. Strateji ve Bütçe Başkanlığı’ndan sonra Pardus Yazılım Merkezi’nin Kurumsal sürümü AFAD’da da kullanıma açıldı.

Bu yazılım sayesinde kullanıcılara kuruma özel uygulamalar kolaylıkla ulaştırılabiliyor. Pardus dönüşümünü öncü olarak tamamlayan kurumlarımızdan AFAD, uzun zamandır Pardus ve bileşenlerini kurum içerisinde kullanıyor.

AFAD’ın (T.C. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) kurumsal ihtiyaçlarına çözüm olarak entegrasyon ve özelleştirmeler ile geliştirilmiş, kurum içi özel uygulama ve donanım sürücüleri bulunuyor. Kurum çalışanlarının tüm bu uygulamalara ve Pardus Yazılım Merkezi’ne doğrudan erişebilecekleri şekilde geliştirilen Pardus Yazılım Merkezi Kurumsal Sürümü ile artık bu uygulama araçlara doğrudan erişebilmeleri mümkün.

Devamını oku...

Pardus 21.0 XFCE (64-bit)

Sistem gereksinimleri: 1024MB+ RAM, 8GB+ disk alanı, en az 1024×768 çözünürlüğü destekleyebilen grafik işlemci, 64-bit destekli 1.0GHz+ işlemci.

Devamını oku...