Bip ve Dedi Tanıtımı (Yerli mi? Sunucuları Ülkemizde mi? Açık Kaynak Kodlu mu?)

Haber Gösterim: 458

Whatsapp, güncellenen "gizlilik ilkesi" ile ilgili yoğun tepki almasının üzerine; gündemde yerli uygulamalar ve whatsapp muadilleri konusunda arayışlar ortaya çıktı. Whatsapp "gizlilik ilkesini" yenileme konusunda güncelleme yapsa da burada dikkat etmemiz gereken hususları sizlere anlatmaya çalıştık.

Burada whatsapp ve diğer uygulamalar açısından kutuplaşmanın bir anlamı olmadığını düşünüyoruz. Burada ki son kullanıcının tercih sebepleri; açık kaynak kodlu oluşu, yerli bir program oluşu yada sunucularının(server) ülkemizde oluşu ile alakalı değişkenlik gösterebilir. Bizim için sunucularının ülkemizde olması / açık kaynak kodlu olması ana tercihler olduğu kadar; bize hangi verileri kaydedeceğini bildirmesi ve nasıl kullanacağını beyan etmesi de tercih konusunda en büyük sebeptir. 

Bizler aşağıda verdiğimiz video bağlantımızda elimizden geldiğince sizler için hem inceleme, hem karşılaştırma yaparak bir sunum gerçekleştirdik. Fakat burada önemli olanın; bahsedilen firmaya yönelik kutuplaştırmanın ötesinde "yerli kullanım" ve "yerli program" kavramlarının tam olarak anlaşılıp günlük yaşamda kullanılmasının yaygınlaşması hedef olmalıdır. 

Büyük göç başladı: Bip ve Dedi TANITIMI (Pardus Yolu) Videosu:

https://youtu.be/-02Yq4aufUI