Türkiye Yüksek Başarımlı Hesaplama Kış Okulu

8-13 Şubat 2021 tarihleri arasında TRUBA (Türkiye Ulusal Bilim e-Altyapısı) koordinatörlüğünde ‘EuroCC Türkiye Yüksek Başarımlı Hesaplama Kış Okulu’ online ve ücretsiz katılımlı olarak düzenlenecek. Programda yapılan sunumlar 9:00 ile 17:00 saatleri arasında olacaktır.

Yüksek Başarımlı Hesaplama (YBH) Yetkinlik Merkezi bu etkinlik ile YBH alanına olan farkındalığı arttırma ve bu alana yönelik bilgi birikiminin ve yetkinliklerin akademi-sanayi iş birliği ile arttırılmasını hedeflemektedir. Düzenlenecek etkinlikte bu alana ait farklı eğitim ve uygulamalar verilmesi planlanmıştır. Bu eğitimler CUDA ile GPU Programlama, Büyük Veri Saklama, İşleme, Makine Öğrenme, LAMMPS ile Moleküler Dinamik Simülasyonlar ve OpenFoam, Basilisk, SU2 ile Akışkanlar Dinamiği Simülasyonlarını içermektedir. Bunların yanı sıra akademi ve sanayide bu alanda çalışan ve bilgi sahibi olan kişiler tarafından verilen farklı uygulamaların sunumları da program kapsamında olacaktır. Konuşmacılar incelendiğinde Tübitak Ulakbim, YBH merkezi, Roketsan gibi araştırma-geliştirme merkezlerinden; Şişe Cam ve Yapı Kredi Teknoloji gibi farklı sanayi kollarından ve Sabancı ve ODTÜ gibi bir çok üniversiteden araştırmacının bu kış okulunda farklı konularda eğitimler vereceği görülmektedir.
Programın kayıt tarifi 3 Şubat 2021’de sona erecektir.
Programa kayıt olmak, etkinliklere göz atmak, katılımcı ve konuşmacı listesine bakmak için etkinliğe ait web adresini (https://indico.truba.gov.tr/event/6/overview) ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: https://indico.truba.gov.tr/event/6/overview