LibreOffice 7.1.0 yayınlandı

Haber Gösterim: 423

Birçok yeni özellik ve güncelleme içeren LibreOffice 7.1 sürümü 3 Şubat 2021’de yayınlandı. Italo Vignoli tarafından duyurulan bu sürüm ‘masaüstü, mobil ve bulut üretkenliği için LibreOffice Technology platformuna dayanan en iyi ücretsiz açık kaynak ofis paketinin yepyeni bir sürümü’ olarak tanıtılmakta.

Günümüzde LibreOffice Teknolojisine dayalı ürünler, büyük masaüstü işletim sistemleri (Windows, MacOS, Linux ve Chrome OS), mobil platformlar (Android ve iOS) ve bulut için mevcuttur. Her şirketin marka stratejisine göre farklı bir isme sahip olabilirler, ancak aynı LibreOffice benzersiz avantajlarını, sağlamlığını ve esnekliğini paylaşırlar.

Kullanıcılar bu yeni sürümü https://www.libreoffice.org/download adresinden edinilebilir. Pardus Mağaza’dan veya komut satırı aracılığıyla da programı indirip kurabilirler. LibreOffice 7.1’i Pardus Mağaza üzerinden kurmak isteyenler Pardus Mağaza’yı açtıktan sonra arama bölümüne LibreOffice yazıp karşılarına çıkan sonuçlardan LibreOffice 7.1’i seçerek “Kur” butonuna tıklamaları yeterlidir.
LibreOffice 7.1’i komut satırı ile yüklemek için bir uçbirim açtıktan sonra:
sudo apt update && sudo apt install libreoffice-latest
komutu çalıştırılır ve yönetici parolasını girerek kurulum tamamlanabilir.

LibreOffice 7.1 Yenilikleri
- LibreOffice 7.1’in yeni özellikleri için Danışma Kurulunda (Collabora, Red Hat ve CIB/allotropia) bulunan şirketlerde çalışan geliştiriciler ve bireysel çalışan gönüllüler tarafından çok sayıda kod çalışması ile gerçekleştirilmiştir.
- İlk aşamada her kullanıcının kendi tercihine uygun doğru kullanıcı ara yüzünü seçmesini hedefleyen ara yüzü çeşidini seçmek için yeni iletişim kutusu,
- Yazdırılan belge için eşleşen bir yazıcı kâğıt boyutu için iyileştirilmiş arama,
- Extension Manager'a yeni bir uzantı eklerken desteklenen tüm dosyaları gösterme,
- Baskı ön izleme ayarları değiştirilirken UI'yi engellememek için eş zamansız olarak güncelleme olanağı,
Writer:
- Paragraf ve karakter stillerinin niteliklerini ve manuel olarak formatlanmış özellikleri görüntülemek için yeni stil denetçisi,
- Yeni eklenen görüntüler için varsayılan bağlantı, Araçlar → Seçenekler → LibreOffice Writer kullanılarak ayarlanma,
- İçe aktarılan metin dosyasında BOM (Bayt Sırası İşareti) olmasa bile Unicode'u algılama yeteneği,
Calc:
- Bul ve değiştir işlemlerinde önemli hız iyileştirmesi,
- Araçlar → Seçenekler → LibreOffice Calc → Genel iletişim kutusundan açılıp kapatılabilen Enter tuşuyla yapıştırmayı yönetmek için bir seçenek eklenmesi,
- Onay kutusuna ek olarak tüm öğelerin satırına tıklayarak Otomatik Filtre penceresinde öğeleri seçme seçeneği eklenmesi,
- Otomatik filtreleme ve bulma/değiştirme işlemlerinde önemli hız iyileştirmesi,
- Draw'da mevcut PDF dosyalarına görünür imzalar ekleme imkânı,
- Impress'te birkaç nesnenin animasyonlarını aynı anda değiştirme imkânı,
- Sunucunun Ekranına "Duraklat/Devam ettir" ve "Çık" düğmelerinin eklenmesi,
- Nesnelere gerçekçi yumuşak bulanık gölgelerin eklenmesi,
- Yeni fizik tabanlı animasyon yeteneklerinin ve bunları kullanan yeni animasyon efekti ön ayarlarının eklenmesi,
- ScriptForge kitaplıkları: LibreOffice için kullanıcı Basic veya Python komut dosyalarından genişletilebilir ve sağlam bir makro komut dosyası oluşturma koleksiyonu.
Ayrıca LibreOffice’in, Open Document Formatı (ODF) için güvenlik ve birlikte çalışabilirlik özellikleriyle ofis paketi alanında en yüksek düzeyde uyumluluk sunduğunu hatırlatan Vignoli; kurumsal sınıf dağıtımlar için optimize edilmiş daha olgun bir sürümün sağlamlığını isteyen kullanıcıların açık kaynak ofis takımları için özellikler açısından en ileri noktayı temsil eden LibreOffice 7.1.0 yerine, LibreOffice 6.4.7’yi indirebileceklerini belirtiyor.

LibreOffice’in bu yeni sürümü, önceden kurulmuş LibreOffice sürümü kaldırılmadan yanına alternatif olarak da yüklenebilir.

KAYNAKLAR
https://blog.documentfoundation.org/blog/2021/02/03/libreoffice-7-1-community/
https://wiki.documentfoundation.org/ReleaseNotes/7.1
https://www.pardus.org.tr/haberler/libreoffice-7-1-yayinlandi/