Yapay Zeka Politikaları Derneği (AIPA) kuruldu

Haber Gösterim: 314

22 Şubat 2021’de DHA tarafından yayınlanan haberde Yapay Zeka Politikaları Derneği’nin (AIPA) kurulduğu yayınlandı.

Derneğin temel amaçları yapay zekâya dair farkındalık yaratmak ve sektörün gelişimine dair platform oluşturmak

Derneğin kuruluşu, Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Küçükşabanoğlu tarafından yapılan yazılı açıklama ile duyuruldu. Küçükşabanoğlu, çalışmalarını yaklaşık 26 milyonluk bir kitleyi oluşturan 'Z' kuşağını önceleyerek yürüteceklerini belirtti.
2021 yılıyla birlikte bilginin en güçlü ve değerli olduğu döneme girildiğini düşündüklerini söyleyen Küçükşabanoğlu, "Ekibimizle birlikte yaptığımız araştırmalar ve istişareler sonucunda 'yapay zeka' konusunun günümüzdeki birçok konuyu etkilediğini, özellikle de 2025 yılından sonra etkilemenin ötesinde hayatımızın her alanını domine edeceğini öngörüyoruz. Henry Ford'un 'Eğer gelecek hakkında düşünmezseniz, asla bir geleceğiniz olmaz' ve Hz. Mevlana'nın 'Dün dünde kaldı cancağızım, bugün yeni şeyler söylemek lazım' sözlerinin ışığında ülkemizin geleceğini düşünerek, yeni şeyler söylemenin vaktinin geldiğine inanıyoruz" dedi.
Yönetim kurulu başkanı sözlerine "Toplumda yapay zekâ konusuna dair farkındalık yaratmak, bireysel ve kurumsal yetkinliklerin artırılmasına katkı sağlamak ve ülkemizin dünyadaki ilk 10 ekonomi arasına girme hedefini teknoloji girişimciliği ile hızlandırarak; ülkemizde yeni girişimcilik kültürünü oluşturmak, desteklemek ve yaygınlaştırmak amacıyla politikalar üretmeyi hedefliyoruz. Derneğimiz çatısı altında yapay zekayı ilgilendiren sadece birkaç konu başlığını değil; eğitimden, ekonomiye; medyadan, dış politikaya; kültür ve sanattan, spora kadar belirlediğimiz 17 konu başlığı altında ele alarak çalışmalarımızı yürüteceğiz. AIPA olarak çalışmalarımızı sürdürürken, ülkemizin geleceği değil, bugünü olduklarını düşündüğümüz, nüfusumuzun yüzde 31'ini ve yaklaşık 26 milyonluk bir kitleyi oluşturan 'Z' kuşağını önceleyeceğimizi özellikle belirtmek isteriz. AIPA ailesi olarak her şeyin en güzeline layık kıymetli ülkemiz için yürüyeceğiz, koşacağız ve hiç durmadan çalışacağız. Derneğimizin ülkemize ve toplumumuza hayırlı olmasını temenni ediyoruz." diyerek son verdi.

Kaynak
https://tr.sputniknews.com/bilim/202102221043871254-yapay-zeka-politikalari-dernegi-kuruldu/