KdenLive Programı

Kdenlive yeni ya da uzman kullanıcıların özgürce, açık kaynak kodlu olarak kullanılabileceği bir video düzenleme programıdır. Bu program video düzenlerken ve hatta oluştururken platformu kişisel kullanım rahatlığınıza göre düzenlemenize olanak sağlar. En önemli özelliği ise ÜCRETSİZ olması ve PARDUS MAĞAZA'da sizler için kuruluma hazır şekilde bulunmasıdır.
Gelin bir de tarihçesine kısaca bakalım...

2002 yılında James Wood tarafından başlatılan proje, 12 Kasım 2008 tarihinde Kdenlive 0.7 sürümü ile KDE 3'ten KDE 4'e geçişini tamamladı. Resmi KDE projesi ise 2015'te 2015.04.0 sürümü ile yayınlandı. 2017'de yayınlanan önizleme sürümü ise zaman çizelgesi düzenlenmiş bir versiyon olarak karşımıza çıkmıştır. Kdenlive en son sürümü 21 Kasım 2020'de duyuruldu.
Son olarak programın avantajlarına bakarsak;


- Özellik olarak neredeyse her türlü video ve ses formatını destekler.
- Birçok efekt, geçiş desteği ve yerleşik başlık araçları ile tasarımda kullanıcıya kolaylık sağlar.
- Kullanıcıya arayüzü yeniden yapılandırabilme ve oluşturulan bu kullanıcı profilleri arasında klavye kısayolları ile geçiş yapabilme fırsatı sağlar. Bu sayede farklı işlemler yaparken       önceliklerimize göre arayüzü hızlıca değiştirebiliriz.
- Çevrimiçi kaynaklardan şablon ve efektler indirilip, kullanılabilir.
- Otomatik yedekleme özelliği ile işlem yaparken veri kayıpları en aza indirgenir.
- Büyük ve karmaşık dosyalarla çalışırken programın daha hızlı çalışabilmesi için önizleme klipleriyle işlem yapar ve zaman kazandırır.

Pardus Yolu'nun Kdenlive İnceleme/Kullanım Videosu:

https://youtu.be/0626gJL9M2U